Mám bezva nápad, můžu vám ho prodat

Často mám plno nápadů, co vše by bylo možné realizovat, na čem všem by šlo vydělat velké peníze. Stačí se jen dívat kolem sebe a vidět tam řešení problémů, které lidi trápí. Je sice pravda, bezva nápad je to jen v ten okamžik jeho zrodu. Za chvíli přijdu na to, že ten nápad není zase až tak skvělý, že už ho někdo vyřešil, že to ve skutečnosti stejně nebude nikoho zajímat, že je to jen můj problém, … Důležité podle mě ale je, že ty myšlenky na bezva nápady stále přicházejí. Je tam velký odpad, je ale možné, že se někdy opravdu povede něco velkého realizovat.

Nejhorší je, když autor nápadu nedokáže sám uznat, že je to blbost, že to je nerealizovatelné, že to opravdu nikoho nezajímá, že by byla ztráta času, něco tako realizovat. Myslí si, že na tom vydělají balík, vnucují se pak se svými nápady, všude možně. Diví se pak, že nikdo nechápe jejich genialitu. Rád se chodím dívat na www.Webtrh.cz, což je diskusní fórun, především z oblasti internetového podnikání. Skoro to až někdy vypadá, že tam diskutují hlavně mladíci co sotva odrostli školním lavicím, absolutně bez jakýkoliv znalostí o zákonech a předpisech. Šílím občas, když je vidět, že často nemají ani zdání, co vše podnikání znamená, co vše je nutné pro podnikání splnit. Na druhou stranu, je moc dobře, že takoví lidé jsou. Plno jich sice skončí ještě dřív, než začnou, kdo ale vytrvá, může to časem dotáhnout dost daleko.

Samotný nápad nic neznamená. Může být sice geniální, ten nápad je ale nutné taky geniálně dopracovat do konečné fáze. Bez toho je to opravdu jen nápad, často bezcenná myšlenka, která může napadnout kohokoliv. Přitom ale vidím, že plno tvůrců nápadu se bojí cokoliv o svém nápadu dál zveřejnit, přitom zoufale hledají někoho, kdo jim zaplatí realizaci bezcenné myšlenky. Nechápou, že investoři jsou dobří hlavně proto, že toto vše dokáží posoudit, dokáží většinou rozpoznat co je nesmysl.

Rád se seznamuji s „geniálními“ nápady ostatních. Na webu je dost míst, kde jsou takové nápady publikovány. Dost často včetně skoro až návodu, jak vše realizovat. Mě na tom baví hlavně ale dopracovávání si nápadu podle svých představ. Je to pro mě takové cvičení tvořivosti a tvůrčího myšlení. A hlavně, uvědomění si, co by mohlo lidi zajímat. Je pravda, sám to někdy špatně odhadnu, dám se zlákat na něco, co vypadá jako super myšlenka. Zbrkle se pustím do realizace, pak ale poznám, že je to vše jinak. Nejhorší je, že v tu dobu stojí jiné projekty, které jsem dříve rozjel podobným stylem. A právě tohle je zřejmě oblast, kde mám nejvíc možností ke zlepšování se. Případně, může to být oblast, kterou bych mohl pro sebe vhodně využít. AHA, další nápad k realizaci, …

Abych byl ale konkrétnější a svými myšlenkami přínosný i pro ostatní, pošlu vás na jeden web. Je to www.TrhNapadu.cz, kde má kdokoliv možnost nabídnout své myšlenky ostatním k realizaci. Odkaz na něj jsem našel včera právě na výše zmíněném WebTrhu. Nenašel jsem tam žádné převratné nápady. Potvrdil tam ale můj názor, že plno lidí si myslí, že jsou geniální. Ostatně, já si to o sobě také stále myslím.

Vybral jsem pro vás jeden z tam publikovaných nápadů. Tvůrce geniálního algoritmu, který dokáže zhodnotit na internetu libovolnou investici jej nabízí za pouhých padesát tisíc. Přitom ale tvrdí, že jeho nápad vydělá měsíčně deset procent. Kdyby to byla pravda, mohl by za to dostat Nobelovu cenu v oblasti ekonomie (pokud opravdu existuje). On to však nabízí za pouhých a směšných padesát tisíc. Přitom nemá čas nápad realizovat, protože musí chodit po brigádách, aby si vydělal něco na živobytí.

Závěrem proto zopakuji, pouhá myšlenka je na nic, důležitá je její realizace. Jen to vám může přinést dostatečné finanční zhodnocení. A jak je to u vás? Taky máte bezva nápady, které byste mohli prodat?

The Author

Petr Ozogán

3 komentáře

Add a Comment
  1. No když ono to vymýšlení nápadů je jaksi bez práce ;-). Když si pak člověk uvědomí, co všechno by bylo nutno udělat, tak mu přijde snazší ten „supernápad“ prodat. Klasika ;-). Kdyby ale byl dostatek naivních kupců nápadů, tak by se žilo krásně :).

    1. Je to tak, u nás jsou vidět k nabídce zřejmě jen dosti naivní nabídky. Naopak, v zahraničí jsou vidět už častěji mnohem konkrétnější a zajímavé nabídky, kde je možno investovat pro kohokoliv třeba jen několik dolarů a podílet se tak na zavedení nápadu do praxe. Konkrétně, například http://www.kickstarter.com takhle nabízí plno podle mě zajímavách myšlenek. Některé z nich co se mi líbí sem chci někdy dát.

  2. Brigádník s geniálním algoritmem pobavil. 🙂 🙂 🙂 To bude nějaká levárna…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *