NeuroRestart, druhá šance (pro koho)?

Když se zasekne počítač, je nutné ho restartovat. Co ale, když se zasekne život? Když poznáte, že jdete někam jinam, když vidíte, se se vám nedaří, když cítíte, že vás takový život už dál nebaví? I tady často pomůže restart. Restartovat počítač je snadné, stačí stisknout tlačítko. Ale jak restartovat život? Ten přece žádné takové tlačítko nemá. Přesto to jde. Stačí změnit vše, co jste dělali dosud špatně. A vytrvat, dokud si na ty změny nezvyknete, dokud ty změny nebudete brát jako samozřejmost. Tvrdí se, že ta doba je 21 dnů. Stejnou dobu také trval transformační program Neurorestart, jehož autorem je Jiří Vokáč Čmolík.

POZOR, a je tu dokonce už třetí šance na NeuroRestart!
Podrobně o NEURORESTARTu čtěte ZDE

Nechci tady poučovat, jak změnit za 21 dnů svůj život. Na to jsou větší odborníci, než jsem já. U nás je jich několik, nyní je v této oblasti vidět zejména Jiří Vokáč Čmolík a jeho Neurorestart. Vidět, to znamená, že je někým chválen, jinými naopak nenáviděn. Jeho Neurorestart budí dojem vysoké odbornosti, a je u něj odkazováno na plno odborných kapacit, které mají vše podpořit. Jaká je však skutečnost? Dokáže opravdu změnit životy lidí?

Jak vstoupit do Matrixu? Červená, nebo modrá pililka? V tom filmovém se za vstup nemuselo platit.

Čím více o tomhle tématu přemýšlím, tím více jsem bezradný co vlastně napsat. To hlavní, co se mi honí v hlavě, to samozřejmě vím, jenže váhám, jak to napsat. Aby to bylo něco nového, co se o tom ještě nenapsalo. Upřímně se přiznám, Čmolík je mi strašně nesympatický. Cítím v něm člověka, co dokázal doslova zblbnout lidi ve svůj prospěch. Já to nedokážu samozřejmě nijak dokázat, cítím tam ale, že je to vše vytvořeno s cílem oškubat lidi. Že si prostě jen našel téma, kterým dokázal zaujmout masy lidí. Přitom já v tom všem cítím, že zase až tak velký odborník na to co lidem dává, zase až tak není. Dokázal jen převzít plno věcí z různých pramenů, dát jim novou obálky a prezentovat to vše jako převratné učení. Učení, které se snaží rozšířit mezi lidi, kteří tohle vše nevidí, kteří jsou schopni tím svým pohledem na předpokládaný osobní růst uvěřit i velkým bludům.

Ano, já sám jsem Neurorestartem neprošel. Možná tedy ani nemám právo jej kritizovat (jak často tvrdí jeho zrytí zastánci). Měl jsem ale možnost seznámit se s každou jeho lekcí, po dobu všech 21 dnů. Měl jsem možnost vidět u někoho obsah členské sekce Neurorestartu, vidět tam v mnohých tématech doslova víc, než tisíc komentářů lidí nadšených společnou myšlenkou. Já ale přitom hodně těžce nesnesl to neustálé označování každého za krále a královnu, kdy se každý toho druhého snažil ujistit, jak ho miluje. Hodně mě taky ranila rada, že je nutné pořídit si červenou peněženku, mít v ní navíc uspořádány peníze určitým směrem. Navíc, to vše doplněno odkazem, kde se dá taková „posvěcená“ červená peněženka koupit. AHA, takhle se dělají bezva kšefty pro kamarády.

Ano, Čmolíka dosti nesnáším. Na druhou stranu uznávám, že na to šel jako obchodník chytře a dokázal najít to, co bude lidi zajímat, za co budou ochotni zaplatit dosti velké peníze neodpovídající dodané hodnotě (dle mého názoru). Že dokázal vytvořit rozsáhlou reklamní kampaň, do které zapojil tisíce lidí, kteří mu rádi doporučovali platící zákazníky, aniž by si to vlastně sami uvědomovali.

Že je Čmolík ve svém jednání hodně za hranicí slušného jednání (původně jsem to napsal jinak, raději jsem to ale sám zcenzuroval), dokládají přímo i jeho propagační materiály, kterými se snaží nalákat lidi na „druhou šanci“, na druhý Neurorestart. Nejen že tam uvádí zcela záměrně fakta ve svůj prospěch, navíc dosti okatě se v nich vysmívá svým odpůrcům, které označuje za nepřátelský vesmír. Vše se slovy, jak se náramně baví, zrovna ve chvíli kdy ukazuje na obrázek činky (Libor Činka, hypnotizér a autor podobného programu Tvůrce osudu) a pohádkového kašpárka (Michal Kašpar, autor kritického článku o Neurorestartu na www.penize.cz). Přitom on sám má nad sebou „boží oko“, jako právě on by měl být ten bůh, který spasí lidstvo. Naštěstí, dal tam doprostřed i portrét Ensteina, který to určitě vše chápe a vyplazuje na Čmolíka jazyk.

Současně ale musím uznat, že Neurorestart ukazuje možnosti infopodnikání. Ukazuje, jak je také možné vést reklamní kampaně. Dále také, že infoprodukt nemá být jen sada prezentovaných poznatků, že to má být hlavně výzva k akci. Výzva k zamyšlení se nad tím co dělají lidé špatně, výzva ke změně. Také dávám Čmolíkovi za pravdu, že lidé mají kolem sebe spoustu příležitostí a náznaků, kterých si ale vůbec nevšímají. Přitom ale, právě pozorným sledováním a využíváním takových zdánlivě malých šancí je možné dosáhnout velkých věcí. Toto je právě i moje filozofie, které se snažím držet.

Nemá cenu tady rozebírat, co vše jsou v Neurorestartu bludy, co je naopak reálné. Uznávám ale, určitě se v tom množství najde dost lidí, kterým celý Neurorestart opravdu pomohl, že našli svou cestu. Těžko by se ale dokazovalo, jaké procento to bylo. Veškerá uváděná čísla jsou totiž neměřitelná a jsou ve skutečnosti vyjádřením odhadu hodnot, navíc hodnot vyjadřující pocity a dojmy.

Velkým kritikem Čmolíkova Neurorestartu se stal hypnotizér Libor Činka. Ten zhruba ve stejné době, kdy se spouštěl Neurorestart, zahajoval svůj obdobný program Tvůrce osudu. Byl jsem dost překvapený takovým načasováním. Myslel jsem si, že jako velcí odborníci na infomarkeing ví, co dělají. Že snad budou spolupracovat. Skutečnost však vypadá tak, že šlo spíše o záměr a snahu sebrat tomu druhému potencionální zákazníky. Nevím ale, kdo byl ten špatný, sem to proto raději nenapíšu. Mrzí mě jen, že Libor Činka, dalo by se říct, nesnesl úspěch své konkurence. Začal poté kolem sebe kopat a poukazovat někdy skoro až vztekle na různé nedostatky Neurorestartu. Myslím si, že jako hypnotizér a osobní kouč by mohl být nad tím vším víc povznesený a reagovat jinak.

Druhá šance Neurorestartu. Kdo ji vlastně dostal? Obdivovatelé Čmolíka? Nemyslím si to. Nemusím být ani hypnotizér nebo kouzelník, abych pochopil, že ta šance je výhodná zejména pro Čmolíka. Protože to on dostal šanci vytáhnout z dalších lidí nějaké peníze. A dle veřejně dostupných informací by jich mělo být znovu několik tisíc. Taková šance zvýšit stav bankovního konta by se mi taky líbila.

A co říkají na Neurorestart jiní?

A ještě naznačení, jak je možné zblbnout davy lidí (právě uvedené techniky Čmolík používá):

Na závěr velmi důkladné zhodnocení Neurorestartu od člověka, který Čmolíkovou transformací prošel (jeho názoru naprosto důveřuji):

NEURO RE START: Konec vymývání mozků v Čechách

Toto je můj osobní pohled na Neurorestatt a jeho druhou šanci. Doufám, že je to jiný pohled, než jaký se píše jinde na internetu. Nepíšu ho ve snaze někoho poškodit, ani ovlivnit. I proto jej zveřejňuji až po uzavření přihlášek do Neurorestartu. Snažím se vždy vidět vše z různých stran. Vše má různá hlediska, která se dají posuzovat odděleně. Osobně myšlenku Neurorestartu nezavrhuji, jen si myslím, že by si zasloužila mnohem lepší zpracování. A jaký je váš názor? Můžete jej uvést v komentářích.

The Author

Petr Ozogán

5 komentářů

Add a Comment
 1. Petře na NEURORESTART jsem po prvním absolvování měl rozporuplný pohled. Teď jsem ho absolvoval podruhé a mám na to jiný pohled. Nesnažil jsme se hledat co se mi nelíbí, jak bych to dělal jinak a samozřejmě lépe, neříkal jsme si, tu techniku znám už dlouho. A najednou jsem tam slyšel co jsme poprvé neslyšel. Přínos vidím v každodenní akci a v naldaění se na pozitivní vesmír. A i pod vlivem NR jsem založil na fb stránky – KNIHAVDĚČNOSTÍ.

  1. Tomáši, nijak nehaním samotný princip Neurorestartu. Nejsem jeho absolventem, nedokážu přesně posoudit jeho obsah. Znám jej jen velmi zběžně od někoho jiného. Určitě je dobré, že dokázal vyburcovat lidi, aby se sebou něco dělali. I já sám se snažím některé tam uvedené principy aplikovat. Co se mi na Neurorestartu nelíbí a co jsem tu uvedl je styl, jak byl propagován. Já v tom cítil značné ovlivňování lidí s cílem, aby jich bylo co nejvíc, co si Neurorestart koupí. Já v tom vidím hlavně komerci, až pak (hodně daleko) pomoct lidem.

   Mým přáním je, aby se tu u nás v Infopodnikání dělo vše čistě a bez nátlaku na lidi. Místo toho ale vidím často velké zveličování základních faktů (například bonusy za 200 tisíc korun v EAP). A to se mi na tom nelíbí. Myslím si, že právě proto má plno lidí na Infopodnikání negativní názor.

   Nemám už ale moc zájem se v tom šťourat, svůj názor jsem napsal, je na čase začít něco dělat. Taky něco chystám, je s tím ale plno práce, pokud to má být kvalitní. Zahlídnul jsem „Lean v kostce“, myslím si, že tohle může být ten správný směr seriózních produktů.

 2. Uplynuo pár měsíců od napsání tohoto článku. Za tu dobu se některé věci změnily. Například, Jiří Vokáč Čmolík už opravdu vlastní svou laboratoř na výzkum mozku. Pravda, naprosto jinou, než o jaké kdysi hovořil, že v ní dělá výzkumy mozku. Stále se mi některé jeho názory nelíbí, měl jsem ale možnost poznat Neurorestat trochu blíže. Hlavní myšlenka Neurorestartu mi vyhovuje, protože dává lidem směr cesty a nutí je po ní kráčet. Bez toho by plno lidí zůstalo stát stále na místě, i když principy Neurorestartu dobře znají. Každý ať se rozhodne, zda se mu to vyplatí.

 3. Osobně se přikláním k tomu, že pan Čmolík pouze uchopil obecně známé pravdy starých nauk, aby je výhodně proměnil ve svůj prospěch – je-li to tak správně nebo ne, je otázka, když někdo chce podporovat obohacování se jiných na jejich úkor, je to jeho volba. Také jsem neurorestart neabsolvovala a v podstatě ho nekritizuji, ale poslechla jsem si pana Čmolíka, a protože mám trochu radar na lidi, vím, že k němu bych určitě nešla. Myslím si, že každý, kdo trochu hledá a zajímá se, najde si své sám, ale asi jsou mezi námi lidé, kteří se rádi nechají manipulovat a doufají, že ostatní to vyřeší za ně, a z těch právě takoví lidé jako je pan Čmolík žijí. Nekritizuji nikoho, jen mě zaráží, kolik lidí se rádo nechá manipulovat a ještě za to platit – je to stejné, jak s těmi předraženými výrobky a zájezdy pro důchodce – ale i zde nutno dodat, že některým to pomáhá, protože je to forma sociálního kontaktu. Vše záleží na úhlu pohledu. Dokud budou mezi námi lidé, kteří neumí vlastní mozek dobře používat, budou z nás prosperovat takoví koučové. To ale nic neříká o myšlence, která je v zásadě dobrá, ale není to nic nového – naopak – jen záleží, kdo tuto myšlenku uchopí a jak.

 4. Aj nemohol zdržať komentovanie. Výnimočne dobre napísané!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *