Chcete si o pravých mužích povídat, nebo se chcete pravým mužem skutečně stát?

Internet je zaplavený spoustou nabídek na „Pravého muže“. Existují vůbec takoví skuteční praví muži? Předpokládám, mnohá žena by nějakého takového ráda našla. Jaká je ale skutečnost? Koukám se kolem sebe, většinou vidím jen plno povalečů, kecalů a televizních sportovců. Takové zřejmě inzerovaná nabídka na dokonalé muže nijak neosloví. A kdo že je to ten dokonalý muž, dá se nějaký takový u nás skutečně najít? Myslím si, je to možné. Je ale nutné zvednou zadek a jít někam jinam, hledat kde takoví muži opravdu jsou. Myslím si, pár jsem jich už potkal.

Co, přesněji kdo, je to dokonalý (opravdový) muž? Každý si může pod tím představit něco jiného. Někdo dokonalého svalovce, jiný zase třeba dokonalého hezouna. Důležité ale je, zajímá ženy při posuzování vzhled toho muže, nebo hlavně jeho duše a myšlenky? Případně, jsou pro nás důležité spíše činy takového muže?

Na internetu je možné v poslední době vidět plno reklam na pravé muže. Je také možné, že vám něco takového došlo e-mailem. Kdo jsou ti novodobí propagovaní čeští dokonalí muži? Kdo je těch nových sedm statečných, kteří nás mají spasit? Můžete si myslet, není to třeba jen propagace před nadcházejícími volbami?

Ne, je to jinak. Cesta pravého muže je transformační program, který vytvořila skupina mužů – lídrů, lektorů, podnikatelů, koučů, otců, manželů. Chlapů, kteří si ve svém životě šáhli a poznali to, co lze nazvat posláním, vizí, vnitřní pravdou, sebe-vědomím. Ti si jsou vědomi toho, že dle jejich názoru jsme součástí něčeho většího, něčeho, co nás přesahuje a zároveň naplňuje. Že ženy a muži jsou tu, aby se podporovali a rostli, ne aby soupeřili a trápili se. Co vy si o tom myslíte? Může na tom něco být?

Programem vás bude provázet sedm mužů. Možná by se dalo i říct, nových sedm statečných mužů. Ti se rozhodli sdílet svůj životní příběh a ukázat na různé oblasti v životě tak, jak se o nich často nemluví. Inspirujícím způsobem. Patří k nim David Kirš, Ján Polák, Martin Švihla, Richard Vojík, Václav Němeček, Vladimír Smutný a Zdeněk Weber. Každý z nich vám odkryje svou oblast, kde se často skrývá nepochopení, strach, nevědomí nebo apatie.

Dvě cesty k pravvému muži

Jak je možné stát se opravdovým mužem? Já osobně znám k tomu dvě cesty. Jedna je poměrně snadná, výsledek u ní ale záleží na tom, jak moc se budete cestě věnovat, jak moc budete o všem zejména přemýšlet. Ta druhá je pak mnohem náročnější, u ní to ale prostě nejde flákat, pokud si jí projdete, určitě u sebe výrazné změny zaznamenáte. Tahle cesta bude náročná zejména fyzicky, prověří vaši vytrvalost a touhu opravdu dostat se až na konec. Zajímavé je, že obě cesty vás budou stát zhruba pět tisícovek.

cesta pravého mužeOficiální cesta pravých mužů se sedmi zkušenými průvodci

Ta první, snadnější cesta je online videokurz, na který nyní narazíte všude možně na internetu. Je to zejména motivační program, kdy dostáváte od sedmi koučů každý týden pokyny, na jaké oblasti života se máte zaměřit. Věřím tomu, že pokud uvedenou vestou projdete, váš život to v mnohém změní. Poznáte, co vás předtím nikdy nenapadlo, poznáte mnohé pravdy, o kterých jste dosud neuvažovali. Jaký výsledek to ale bude mít na vás samotné? To bude záležet zejména na vás, jak moc se dáte to toho všeho vtáhnout, jak moc se dáte ovlivnit a půjdete zadanou cestou. Jak už jsem napsal, uvedený video online kurz stojí zhruba pět tisíc a trvá sedm týdnů.

cesta pravého muže Moje osamocená cesta poutníka, kdy mám za sebou skoro dva týdny putování a téměř 600 kilometrů v nohách (Dolná Súča u Trenčína)

Je tu ale i další možnost, kterou jsem si já osobně už třikrát osobně zažil doslova na vlastní tělo. Je moc těžká, ne každý ji zvládne. Jsou lidé, co se jim nepodařilo ji dokončit. I já jsem jednou skončil vlastě ještě na jejím začátku, protože jsem nechápal, že to myslí opravdu vážně. Konkrétněji, jedná se o nonstop přechod česko-slovenska, od Aše na straně jedné, až skoro na Ukrajinu na straně druhé. On je to vlastně cyklistický závod, je možné ho ale absolvovat také pěšky, dlouhých 1600 kilometrů. Nebojte se, je možné absolvovat třeba jen polovinu, takže stačí třeba jen 800 kilometrů (což jsem absolvoval já už dvakrát). Na té cestě nebudete mít žádného průvodce. Jen mapu a trasu nahranou v GPS. Potkávat ale budete cestou plno skvělých lidí. A pokud se budete pozorně dívat, dají vám mnoho poznatků a poučení, na které budete vzpomínat celý život. Já například zažil letos útěk před medvědem, setkání s indiánským mužem co se bojí civilizace, dlouhou noční rozmluvu s propagátorem konopí, nezapomenutelné ráno s cikánskými dětmi, noc na faře s ranní rozmluvou o pozitivním přístupu k životu, návrat do krajiny dětství, kde bylo vše jinak, … Tahle cesta vás bude stát také stejných pět tisíc korun, bude trvat sice jen zhruba dva týdny, ale rozhodně vás ovlivní na mnohem delší dobu.

Já osobně díky svým ultra aktivitám (běh a chůze na dlouhé vzdálenosti) poznal už plno pravých a dokonalých mužů. Možná se o nich nikde nepíše, nepůsobí jako kouč osobního rozvoje, přesto ale mají obdivuhodné vlastnosti pravého mužství. Mají nejen vytrvalost, poznal jsem ale u nich často i dokonalé mužské vlastnosti. Hlavně ale, dokáží si poradit i v často nepříjemných situacích, kdy by jiní „dokonalí muži“ rezignovali. Poznal jsem třeba člověka s jednou rukou (autonehoda), který dokázal ujet na kole 1600 kilometrů moc těžkým terénem. Mocrát u toho spadnul, vždy se ale zvednul a pokračoval dál. Pokračoval, i když to téměž vypadalo že i ta jediná ruka co má, je zlomená. Jeho myšlení to ale nezlomilo, chtěl to dokončit, … za každou cenu. Poznal jsem také jednoho maďara (šel jsem s ním 140 kilometrů), co neuměl česky, ani slovensky, … dokonce ani anglicky, přesto došel celých 1600 kilometrů přes celé česko-slovensko za 18 dnů. Takových zdánlivě neskutečných příběhů jsem tam viděl více.  Pro mě jsu tohle praví muži. A jsem rád, že jsem měl možnost je poznat, že jsem měl možnost se od nich něco naučit.

Tak co, která cesta by se vám líbila více? Po které byste se rádi vydali? Ta první startuje právě nyní, není těžké se na ni dostat. Ta druhá startuje těsně po silvestrovské noci a dostane se na ni jen stovka lidí, kteří se stihnou v prvních minutách nového roku přihlásit. Která cesta by vám více vyhovovala? Jakou cestou k opravdovému muži se vydáte? Která by se vám líbila více?

Kterou cestou pravého muže se vydáte?

A jen tak nakonec, stejně si myslím, že většina žen je spokojená s takovým mužem, jakého má. Protože dobře ví, že kdyby se se ten její změnil, je docela možné že by chtěl takový dokonalý muž i dokonalou (jinou) manželku. Takže, co si myslíte? Má cenu honit se za ideálem dokonalého muže? Přinese vám to opravdu žádané a očekávané výsledky?

The Author

Petr Ozogán

2 komentáře

Add a Comment
  1. Petře opět zajímavý článek. Já si dovolím přidat třetí cestu. Myslím si, že pravým mužem, pravou ženou, pravým dítětem můžeme být i tak, že budeme žít svůj život. že budeme sami sebou, že si (nebo někomu) nebudeme muset nic dokazovat (ani oline ani pěšky) (máte však můj obdiv za vaše prožité míle). Žijme tak, abychom byli ŠŤASTNÍ!!! MY i NAŠI PARTNEŘI, DĚTI, KAMARÁDI …

    1. Tomáši, tento můj článek je hlavně reakce na plno různých, téměř totožných nabídek na stejnou věc. Chtěl jsem, aby se lidi na to podívali i jinak, a zkusili si hledat i vlastní cestu. Je ale pravda, lidi ten svůj život vlasně neprožívají, přesněji neužívají si jej. Často se nechají životam vláčet ze strany na stranu, bez snahy to nějak důrazně ovlivnit. Každý bysme se měli vydat na nějakou cestu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *