Kam umístit web, je Wedos stále takový zázrak jako dříve?

Jsem na internetu už od roku 1996, takže letos už dvacet let. Myslím si, že za tu dobu se toho událo na internetu opravdu hodně. Dokážete si například představit, že byste platili každý měsíc tři tisíce za tři hodiny připojení k internetu? Jen tak mimochodem, je to na každý pracovní den pouhých osm minut. Pravda, webhosting, kde jste měli prostor jeden megabajt (bez databáze a PHP), tak už i to bylo v té době zajímavý bonus. A pokud by vás to zajímalo, jeden megabajt dat se tehdy stahoval po telefonním modemu zhruba tři minuty. Od té doby se toho hodně změnilo, stále ale platí, že občas je nutné provést v připojení k internetu razantní změny.

Už si ani nepamatuju, přes koho jsem se to na internet kdysi připojoval. Pro mě to bylo něco úžasného, takhle napojit se po drátech kdekoliv po světě na zajímavý web. Vše tehdy začínalo, v té době jen málokdo tušil, co a jak se bude dál vyvíjet. Já jsem měl tehdy na webu jen jednoducho statickou stránku programovanou přímo v HTML. Tehdy jsem byl na ni strašně hrdý, dnes bych se za ni už hodně styděl. Chybami se ale člověk stále něco učí, vývoj jde neustále dopředu.

Kam umístit web, je Wedos stále takový zázrak jako dříve?

(www.ozogan.cz z roku 1998)

Pamatuji si, byl jsem moc jako programátor nadšený, když jsem poznal možnosti použití databází a skriptů na webovských stránkách. Měl jsem tehdy své weby umístěné u Active 24. Měl jsem tam zřízený multihosting, na kterém jsem mohl hostovat současně až deset domén. Vyvinul jsem si vlastní redakční systém, který jsem na svých webech používal. Na dnešní dobu to bylo vše totálně amatérské, dodnes jsou ale tyto sktipty na některých mých webech funkční. Programoval jsem si vše od základů, tehdy ještě WordPress, ani jiný redakční systém neexistoval. Trvalo mi tehdy hodně dlouhou dobu naprogramovat například fotobanku, ve které jsem prodával své fotky. Moc mě to tehdy bavilo, podnikat už i v té době na internetu.

Kam umístit web, je Wedos stále takový zázrak jako dříve?

(www.FotoReporter.cz z roku 2003)

Pak se ale najednou hodně věcí změnilo. Poznal jsem, že je rychlejší využít nějaké už hotové řešení, seznámil jsem s WordPressem. Najednou se toho hodně změnilo, poznal jsem nové možnosti. Přešel jsem také k Wedosu, kde mám nyní všechny své weby umístěné. Byl jsem nadšený z nízkých cen nejen domén, ale také webhostingu. Navíc, znám už různé finty, jak získat různé slevy. Najednou ale cítím, že sleva není všechno, že důležitější mohou být i jiná hlediska.

Dalo by se říct, že jediný web, který mi vydělává peníze je www.KupInfo.cz, na kterém zveřejňuji různé recenze Infoproduktů. Vyladil jsem si celý systém tak, aby na něj chodilo dost lidí. Najednou ale, zhruba v polovině prosince u Wedosu několikahodinový výpadek. Zanadával jsem si, vše se ale znovu rozjelo. Já ale měl dojem, že vše jede nějak pomaleji. Hledal jsem možný zdroj problémů, na nic jsem ale nepřišel. Jako poslední možnost jsem to začal řešit přímo s Wedosem. Napřed se tvářili, že vše jede bez problémů, nakonec se ale přišlo na to, kde je problém, vše spravili a web jede zase svůj původní rychlostí. Já jsem byl už ale nahlodaný, není už na čase, jít zase někam jinam, je Wedos opravdu stále takový zázrak, jako před několika lety?

Začínám cítit, že běžný webhosting mi už někdy nestačí. Hlavně z důvodu rychlosti a spolehlivosti. Už delší dobu mě láká přesunout všechny své weby na VPS server. Tam je ale problém, že sice dostanu určitý prostor počítače k libovolnému použití, jenže musel bych si celý systém v Linuxu spravovat sám. Nemám odvahu do toho jít, obávám se, že by mě to mohlo vše zdržet, kdyby došlo k nějakým, problémům. Ani cenově se mi to nezdálo být až tak výhodné. Toto je například aktuální cenová nabídka Wedosu:

Kam umístit web, je Wedos stále takový zázrak jako dříve?

Nedávné problémy mě ale donutily hledat dál. Našel jsem Spolehlivé servery, což jsou vlastně virtuální servery Českého hostingu. Cena je sice vyšší, než u Wedosu, o celý systém se ale stará přímo správce serveru, což by mi vyhovovalo. Já bych se už staral už jen o své weby, jako doposud.

Kam umístit web, je Wedos stále takový zázrak jako dříve?

Výhoda je, že první rok je za poloviční cenu. Dost nad tím váhám, počítám, kolik webů tam můžu na jednom serveru spustit. Nevýhoda je, že cena prodloužení domény je mnohem dražší, než u Wedosu. Nepodařilo se mi přitom najít žádnou vyloženě negativní recenzi. Váhám proto už docela vážně, že po zhruba po čtyřech letech přestěhuji své weby od Wedosu někam jinam. Váhám jen, který typ serveru zvolit a jak dlouhé předplatně je nejvhodnější.

Kam umístit web, je Wedos stále takový zázrak jako dříve?

Využití virtuálního servery by mi umožnilo větší volnost v tvorbě webů. Nebyl bych také vázám limitem odeslaných mailů. Dovolilo by mi to také zřídit si nějaký vlastní email systém na rozesílání emailů. Dalo by se říct, že vše jen čeká, než mě Wedos znovu někdy naštve a já už nebudu dlouho váhat a půjdu někam dál. Naštěstí, je z čeho vybírat.

Aby bylo jasno, nemám nic proti tomu, co a jak dělá Wedos. Stále jsem s jejich službami spokojený. Začínám ale cítit, že je vhodná doba poustoupit zase někam výše, kde dostanu nové potřebné možnosti. Myslím si přitom, že weby u Wedosu mohou většině lidí stačit. Zejména když začínají a mají malou návštěvnost, je zbytečné vyhazovat více peněz za zdánlivě kvalitnější řešení.

The Author

Petr Ozogán

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *